çekim yöntemleri Yönetmenler Ve Çekim Teknikleri

Yönetmenler Ve Çekim Teknikleri

Silüet fotoğrafları çekmek için sadece güneş ışığı değil yapay ışık da kullanılabilir. İyice aydınlatılmış beyaz bir fon önünde hiç aydınlatılmamış bir konunun fotoğrafı çekilerek de silüet görüntüler elde edilir. Değişik silüet görüntüleri elde etmek için farklı renkteki fonlar ve değişik aydınlatma şekilleri kullanılabilir. En çok kullanılanı beyaz ince bir kumaşın arkadan aydınlatılması ve öndeki konunun fotoğrafının çekilmesidir. Bir manzara fotoğrafı çekerken, fotoğraf makinenizin vizöründen baktığınızda yatay olarak görüntüyü üçe bölmeniz gerekir. Bunun kompozisyonunuza kattığı zenginlik, yadsınamaz bir gerçek.

Flaş sıçratma veya flaş sektirme denilen bu tekniği hem iç hem de dış çekimlerinizde konu boyuna uygun beyaz bir kartonla da kullanabilirsiniz. Flaş sektirme tekniğinde ışık tek noktadan değil de geniş bir yüzeyden yayıldığı için mekânın tümü eşit oranda aydınlatılabilir. İç mekân fotoğrafları hem gece hem de gündüz çekimleriyle ilgilidir. Bu bölümde yer alması gereken bazı konulara ilgileri nedeniyle önceki bölümlerde yer vermek gerekti. İç mekânda çekim konusu bu nedenle tekrara düşmeyecek biçimde sadece değinilmeyen durumlarla sınırlandırılmıştır. Gece çekimleriyle ilgili ilk denemelerinizde makinenizin pozometresine güvenmekten başka çareniz yoktur.

  • Sağlık alanındaki sorunlar için Aile hekimine gidilmesi, okuyucunun sorumluluğunda olan bir konudur.
  • Eviniz gibi fotoğraf ve video ekipmanınız da o çok ihtiyaçları duydukları temizlik için size yalvarıyor olabilirler.

Bu nedenle konunun ışık alan ve almayan bölümleri arasında çok belirgin bir ton farklılığı oluşur. Fotoğraf üzerinde oluşan yüksek ışık kontrastının dramatik bir sonuç yarattığı varsayılmaktadır. Dramatik etkiyi artırmak için gün ışığının geliş yönüne dik açı oluşturacak biçimde fotoğraflar çekiniz. Böylece konunun bir yanı aydınlık, diğer yanı gölge olacaktır.

Bir Şehir Turunda Fotoğraf Makinenizi En Iyi Şekilde Kullanmanın Yolları

Örneğin sayfanın üstündeki fotoğrafta olduğu gibi gözleri merkeze alabilirsiniz, bakış boşluklarıyla oynayabilirsiniz. Kadrajınızı tamamen değiştirip yukarıdan, aşağıdan, çarprazdan denemeler yapabilirsiniz. Hatta sadece 85 bettilt giriş ya da one hundred mm lensler yerine bazen (çok sık olmasa da) modelin durumuna, işine, ortamına göre geniş açı bile kullanılabilir.

çekim yöntemleri

Yakın çekim sadece durağan cisimlerin çekimiyle ilgili değil, modülün tüm konularıyla doğrudan ilişkilidir. Küçük nesneler ve ayrıntıların detaylı görüntülerini almak için yapılan yakın çekimler, ilginç ve bilgilendirici görüntüler ortaya çıkarır. Durağan cisim çekimlerinde iç veya dış mekân ortamı çok belirleyici olmasa da en iyi sonuçlar stüdyoda yapılan çekimlerden alınır.

Tavan Arasında Ortaya Çıkan Negatifler

Karakterlerin yaşanılan olaylardaki güçsüzlükleri ve evrenin her şeye rağmen kaldığı yerden devam etmesi bu çekim tekniği kullanılarak anlatılmak istenenler arasında. Bakış açısı çekimleri, genellikle tek bir karakterin meşgul olduğu nesnelere iliştirilen kameralar aracılığıyla gerçekleştiriliyor. İzleyenlere olayları farklı bir açıdan gösteren bu teknik de yine gerçekliği artırmak için kullanılıyor.

Ucuz Zoom Lens Ile Makro Çekim

Ne kadar olağanüstü bir varlık gibi dursa da aslında sadece yeterli ekipmanı olan elinde kamerasıyla bir yönetmen. [newline]Filmlerinde kullandığı en büyük tekniklerden biri olan nesnelerin içinden geçerek yaptığı çekimler onu özel kılmıştır. İzlerken çok kolay bir olaymış gibi gözükse de bu çekim tekniği ve açısını elde etmek çok zordur. Filmlerinin imzası haline gelen her seferinde farklı bir başlangıç sahnesi ortaya koyma olayı da Fincher’ın pek çok cazibesinden biridir. Bir Wes Anderson filmi dendiğinde akla gelen en önemli detay tekrar eden şekiller ve bu şekilleri tamamlayan olağanüstü renk tonlarıdır. Kubrick’e olan hayranlığı sayesinde özel olarak önem verdiği simetri de bunun bir parçası. Sahneler arası yaptığı hızlı geçişler ve yakın çekimle gösterdiği nesneler bütünü ile oluşturduğu hayal ötesi sinematik evrenler ile akıllara kazandığı şüphesiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open chat